هر آن چه برای سفر به لبنان باید بدانید

هر آن چه برای سفر به لبنان باید بدانید

 

بیروت یا عروس خاورمیانه آنقدر زیباست که روزگاری آن را پاریس خاورمیانه می نامیده اند. بیروت پایتخت کشور لبنان است که علی رغم جنگ ها و ویرانی هایی که در سالیان دراز داشته است، هنوز هم جاذبه های گردشگری فراوانی دارد و یکی از مقاصد اصلی گردشگران می باشد.

درست همانند سفر به هر مقصدی، برای سفر به لبنان و بیروت نیز بایستی پیش از سفر اطلاعاتی در خصوص این کشور و پایتخت آن داشته باشید. بنابراین در این نوشتار از آمادای قصد داریم تا شما را با هر آن چه برای سفر به لبنان و جاذبه های تور لبنان باید بدانید آشنا کنیم.

 

جاذبه های گردشگری لبنان/ بیروت

 
غار جعیتا

این غار که در سال ۲۰۱۱ یکی از کاندیدا های انتخاب عجایب هفت گانه ی جهان بود، در واقع از دو غار جدا که به یکدیگر متصل هستند، تشکیل شده است. در راهنمای سفر به بیروت باید بدانید که مجموع کل هر دو غار چیزی حدود ۹ کیلومتر می باشد و طولانی ترین غار مرکب در خاورمیانه می باشد.

غار بالایی چیزی حدود ۲ هزار متر و غار پایینی نیز چیزی حدود ۶ هزار متر درازا دارند و در اثر حل شدن سنگ های آهکی در باران های اسیدی و یا آب های زیرزمینی طی گذر میلیون ها سال به وجود آمده اند. غار جعیتا که گفته می شود در زمان های ماقبل تاریخ مسکونی بوده و از زیباترین جاذبه های کشور لبنان شناخته می شود. در غار بالایی شما می توانید بزرگ ترین استالاکتیت های دنیا را ببینید و در غار پایینی نیز رودخانه ای زیبا را ببینید که بیشتر آب آشامیدنی مردم لبنان را تامین می کند.

بنابراین در سفر به لبنان پیشنهاد می کنیم از بازدید این غار بسیار شگفت انگیز را از دست ندهید.

آبشار Baatara gorge waterfall یا باتارا جرج

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری لبنان آبشار باتارا جرج می باشد. این جاذبه ی بسیار زیبا که با عنوان غار ۳ پل نیز شناخته می شود در واقع آبشاری است که در اثر ذوب یخ ها ایجاد می شود. این آبشار که چیزی حدود ۲۵۵ متر ارتفاع دارد از روی ۳ ساختار آهکی و پل مانند به پایین جاری می شود و تاریخچه ای طولانی دارد. در واقع تاریخچه ی این آبشار را از روی سنگ های موجود در این قسمت که به حدود ۱۶۰ میلیون سال پیش باز می گردند به دوران ژوراسیک از دوره های زمین شناسی که در آن دایناسور ها در زمین زندگی می کرده اند، نسبت داده اند.

این غار و آبشار باتارا جرج یکی از بی نظیر ترین مقاصد گردشگری در سفر به بیروت است که چیزی حدود ۷۵ کیلومتر با بیروت فاصله دارد. البته در سفر به این غار توجه کنید که سنگ های موجود در این ناحیه آهکی و ضعیف بوده و بسیار لغزنده هستند و برای قدم زدن و ایستادن بر روی آن ها بایستی بسیار با احتیاط قدم بردارید.

Baatara gorge waterfall

 

منطقه گردشگری Harissa (حریصا)

منطقه گردشگری Harissa یکی از مناطق دیدنی بیروت است که در ارتفاعات بالای کوه درست در رو به روی دریای مدیترانه واقع شده است. شاید یکی از دلایل معروف بودن این منطقه، تماشای دریایی آبی و آرام از این منطقه است که بی نظیر بوده و می تواند لحظات خوشی را در سفر برای شما به ارمغان آورد.

همچنین در این منطقه بانوی مذهبی یا سیده لبنان دفن است که یادبود موجود بر سر مزار او، از کیلومتر ها دورتر قابل رویت است. در این منطقه علاوه بر این مزار، چندین کلیسا نیز وجود دارد که برای علاقمندان به تاریخ، فرهنگ، هنر و مذهب دیدنی می باشد.

منطقه گردشگری حریصا

 

 1. Raouche Rock Beirut یا صخره های روشه

یکی دیگر از بی نظیر ترین مناطق گردشگری بیروت، صخره های روشه می باشد که با نام های دیگری همچون صخره های عشق و یا حتی صخره های کبوتر نیز شناخته می شود و در واقع این صخره ها از شگفتی های طبیعت به شمار می روند.

گفته می شود دلیل نام گذاری این صخره ها با نام صخره عشق به آن دلیل است که پس از مرگ یک هنرپیشه ی مشهور در این شهر، ۳ نفر از هواداران وی به بالای این صخره ها رفته و خود را به پایین آن پرت می کنند و به همین دلیل به آن صخره های عشق نیز می گویند.

همچنین در این صخره ها چندین غار نیز وجود دارد که برای تماشای آن مردم محلی با قایق های کوچکی شما را به آن جا می رسانند. بنابراین چنانچه قصد سفر با تور بیروت به این منطقه را دارید، پیشنهاد می کنیم از این صخره ها نیز دیدن کنید.

صخره های روشه

 

شهر تاریخی بعلبک

بعلبک در واقع یک شهر تاریخی در این کشور است که در دره ای به نام بقاع و در سمت شرقی رود لیطانی واقع شده است. این شهر در گذشته و در زمان رومی ها با نام شهر خورشید یا هلیوپولیس نیز شناخته می شده است. بعلبک که چیزی حدود ۹۰ کیلومتر با بیروت فاصله دارد آثار باستانی و جاذبه های فراوانی دارد که از جمله آن ها می توان موارد زیر را نام برد:

 • مرقد خوله دختر امام حسین (ع)
 • ستون‌های بزرگ سنگی
 • نیایشگاه رومی
 • معبد ژوپیتر
 • مقبره‌ی شیث پیامبر

در تاریخچه ی این شهر آمده است که اسرای کربلا برای رسیدن به شام از این شهر نیز عبور کرده اند و ماجرای وهب که از یاران امام حسین علیه السلام بود و یک راهب مسیحی بود در این شهر اتفاق افتاده است. همچنین در این شهر مسجدی به نام راس الحسین نیز وجود دارد که به واقعه ی کربلا و گذر کاروان امام حسین علیه السلام از این شهر اشاره دارد. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید بعلبک در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. بنابراین چنانچه قصد سفر با تور لبنان به این مناطق را دارید، پیشنهاد می کنیم از این شهر تاریخی نیز دیدن کنید.

شهر تاریخی بعلبک

 

موزه ملی بیروت

برای علاقمندان به موزه گردی و آشنایی با فرهنگ و هنر اقوام و ملت ها نیز بازدید از موزه ملی بیروت در سفر به لبنان بسیار جالب می باشد. موزه ملی بیروت که تمدن های مختلف این کشور را به کمک اشیاء و آثار تاریخی به نمایش می گذارد از جمله دیدنی های این کشور می باشد.

اگر چه خود بنای این موزه نیز از ارزش بازدید بالایی برخوردار است اما از جمله آثار ارزشمند و دیدنی موجود در این موزه می توان موارد زیر را نام برد:

 • جواهرات بیزانسی
 • مجسمه ی مرمرین کودکان فینیقی قرن ۵ پیش از میلاد
 • موزائیک ‌های متعلق به قرون‌ ۳ و ۴ پس از میلاد

در این موزه تور های راهنمای رایگانی وجود دارند که حدود ۴۵ دقیقه شما را با آثار موجود در موزه به زبان های انگلیسی، فرانسه و عربی آشنا می کند و همچنین با فیلمی ۱۲ دقیقه ای به شما نحوه ی حفظ آثار موجود در موزه را نشان می دهند.

موزه ملی بیروت

 

مجموعه حمام های رومی

در سفر به بیروت پیشنهاد می کنیم سری به مجموعه حمام های رومی در بین خیابان های بانکز و کاپوچین نیز بزنید و از این حمام ها دیدن کنید. این حمام ها در سال های ۱۹۶۸ تا ۱۹۶۹ میلادی پیدا و کشف شدند و در دهه ی ۹۰ میلادی بازسازی گردیدند. این مجموعه از ۴ حمام تشکیل شده است که کف مرمری بسیار زیبایی دارد که به کمک یک سیستم گرمایشی در زیر زمین گرم می شود. همچنین ستون های سفالی موجود در دیوارهای این مجموعه به گونه ای تعبیه شده اند که هوای گرم را به سقف حمام نیز می رسانند.

گفته می شود این مجموعه در واقع محلی برای ملاقات های مردم بوده و امروزه در واقع به عنوان بازتابی از فرهنگ مردمان این دیار می باشد. امروزه نیز یکی از این حمام ها برای اجرا های موسیقی و برگزاری کنسرت ها استفاده می شود.

حمام های رومی

 

بهترین زمان سفر به لبنان/ بیروت

به لحاظ آب و هوایی بیروت در تمام طول سال آب و هوای خوب و مطلوبی دارد اما بهتر است بدانید که در ماه های جولای تا سپتامبر آب و هوای این شهر در شرجی ترین حالت خود قرار دارد و بهترین زمان سفر به لبنان/بیروت  شاید فصل بهار و پاییز می باشد. در این فصول دمای هوا معتدل است و بارش باران نیز کمتر اتفاق می افتد.

همچنین توجه کنید که اگر چه زمستان ها در این کشور معمولا بارش باران بیشتر است اما دمای هوا در طول زمستان نیز چندان پایین نخواهد رفت.

غذا های لبنان

خورد و خوراک و غذا ها یکی از بخش های اساسی در سفر به هر کشوری است که در این قسمت از هر آن چه برای سفر به لبنان/ بیروت باید بدانید قصد داریم تا شما را با غذاهای بیروت و البته خوراکی های خوشمزه ی این دیار که به دست آشپزان ماهر این دیار طبخ می شود، آشنا کنیم.

شاید یکی از شناخته شده ترین غذا های بیروت فلافل باشد که در کشور ایران نیز به وفور یافت می شود. اگ قصد ندارید تا از غذاهای دیگر این کشور تست کنید و می خواهید غذای شناخته شده ای را میل کنید می توانید فلافل های بیروت را امتحان کنید. البته توجه کنید که در این کشور فلافل ها را داخل نان هایی به نام نان پیتا قرار می دهند و بر روی آن سس کنجدی به همراه سبزیجات  می ریزند.

شاورما یکی دیگر از غذاهای خومزه در سفر به بیروت است که در واقع گوشت تکه شده کبابی می باشد. البته در برخی قسمت ها شاورمای مرغ نیز تهیه و سرو می شود.

کوفته لبنانی نیز از دیگر غذا های خوشمزه لبنان است که درواقع نوعی کباب کوچک است. این غذا از گوشت چرخ کرده ی گاو یا گوسفند یا حتی مرغ به همراه پیاز و ادویه و جعفری و خرده های نان تهیه و طبخ می شود.

همچنین از دیگر خوراکی های خوشمزه ی لبنانی که می توانید در سفر به بیروت از آن ها نوش جان کنید عبارتند از:

 • بابا قانوش: ترکیب بادمجان با دانه های انار
 • سالاد فاتوش: یک نوع سالاد به همراه خرده های نان پیتایبرشته شده در روغن زیتون
 • کنافه: یک نوع شیرینی یا دسر پنیری با تزئین پسته و شهدی شیرین  

غذا های لبنان

 

نکاتی در خصوص سفر به بیروت

 در این قسمت سعی داریم تا هر آن چه برای سفر به لبنان/ بیروت باید بدانید را در قالب نکاتی به شما ارائه نماییم تا اطلاعات خوبی را برای سفر به این کشور به دست آورید.

 • در سفر به بیروت شما می توانید برای بازدید از بسیاری از جاذبه های گردشگری، پیاده روی کنید بنابراین پیشنهاد می کنیم حتما کفش مناسب با خود به همراه داشته باشید.
 • بیروت برای خرید سوغاتی و دیگر خرید های کوچک و بزرگ مقصد بسیار خوبی می باشد که انواع کالا های برند را می توانید در این شهر در فروشگاه های مختلف بیابید. البته پیشنهاد می کنیم تمامی فاکتور های خرید خود را جمع آوری کرده و در فرودگاه به باجه تکس فری ارائه نمایید تا مبلغ اضافی که پرداخت نموده اید را پس بگیرید.
 • برای آن که گردش و خرید خوبی را در سفر به بیروت تجربه کنید پیشنهاد می کنیم پیش از خارج شدن از هتل، از آن ها بپرسید که هزینه های مختلف به طور مثال هزینه ی بازدید از موزه و یا هزینه ی خرید یک لباس چقدر است تا ایشان بتوانند هزینه های معقول و روش های چانه زنی را به شما آموزش دهند.
 • برای گشت و گذار در بیروت شاید اتوبوس بهترین و ارزان ترین راه برای حمل و نقل و جا به جایی می باشد.
 • به یاد داشته باشید که برای سفر به لبنان حتما مقداری پول نقد همراه خود داشته باشید چرا که برخی از فروشگاه ها در این کشور از دریافت کارت های اعتباری و … امتناع می ورزند و شما مجبور به پرداخت وجه نقد می باشید.
 • برای سفر به بیروت می توانید از دلار استفاده کنید چرا که معمولا فروشگاه ها دلار را می پذیرند و هر دلار آمریکا در این کشور چیزی حدود ۱۵۰۰ لیره ی لبنان می باشد.
 • اگر سفر شما در عید فطر بود قطعا در این کشور به شما خوش خواهد گذشت چرا که در لبنان معمولا در عید فطر جشن هایی برگزار می شود که برای همگان به خصوص گردشگران بسیار هیجان انگیز می باشد.

 

نویسنده : مدیر کل سایت
نظرات کاربران

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است