عوارض خروج از کشور

عوارض خروج از کشور

 

افرادی که قصد خروج از کشور را دارند، باید به یک سری از نکات توجه داشته باشند. سفر به خارج از کشور دارای یک سری از قوانین و مقررات خاص می‌ باشد. افراد برای خروج از کشور باید عوارض آن را پرداخت کنند. عوارض خروج از کشور با توجه به یک سری از پارامترها متغیر می باشد. این عوارض برای کشورهای متفاوت متغیر است. لذا هزینه عوارض خروج برای همگی افراد و سفر به همه کشورها موجود است.

 حتی افرادی که قصد سفر به عتبات عالیات را دارند باید این عوارض را پرداخت نمایند. عوارض خروج از کشور موضوع مهمی می باشد که در این مطلب قصد بررسی آن را داریم. لذا در ادامه نکاتی در مورد عوارض خروج از کشور عنوان خواهیم کرد. در ادامه افرادی که باید عوارض بدهند، لایحه دولت برای عوارض خروج از کشور سال ۹۹، افرادی که از پرداخت عوارض معاف هستند، نحوه پرداخت و نکات کلی در مورد عوارض خروج از کشور را برای افراد مورد بررسی قرار داده و آن ها را در راستای این موضوع آگاه خواهیم ساخت.

 عوارض خروج از کشور نکته مهمی می باشد که باید به آن توجه ویژه شود. با ما همراه باشید.

نکات در مورد عوارض خروج از کشور

قانون عوارض خروج از کشور از سال ۹۷ اجرایی شد. طبق این قانون مبلغی به عنوان عوارض برای مسافران خارجی اعلام گردید. همین موضوع ابهاماتی را برای مردم به وجود آمد. در نهایت عوارض خروج از کشور در لایحه ‌ای که توسط دولت در سال ۹۷ اعلام شده بود اجرایی شد. توجه داشته باشید عوارض خروج از کشور هر سال به صورت پلکانی بالا می رود. در سال ۹۷ قیمت این عوارض نسبت به ۹۸ متفاوت است.

نکاتی که باید به آن توجه شود این است که عوارض خروج از کشور تنها برای سفرهای خارجی می بود. اما در چند روز گذشته لایحه ای به ثبت رسیده که عوارض سفرهای بین شهری نیز به آن افزوده شده. البته هنوز این قانون اجرایی نشده است. در کل می‌ توان گفت که عوارض خروج از کشور برای عتبات عالیات نیز موجود می باشد.

لذا افرادی که قصد خروج از کشور را دارند باید این هزینه را برای خود تهیه نمایند. هر نفر باید عوارض خروج از کشور خود را ارائه دهد. به طور مثال در یک خانواده چهار نفری هر چهار نفر باید عوارض را پرداخت نمایند.

در ادامه سوال هایی در مورد عوارض خروج به میان آمد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

عوارض خروج از کشور

 

نکاتی کلیدی در مورد هزینه و قوانین عوارض خروج از کشور

سوال بعدی که پیرامون عوارض خروج از کشور به میان می ‌آید، این است که چه کسانی باید عوارض پرداخت کنند؟ در این مورد باید گفت که تمامی مسافران باید عوارض خود را پرداخت کنند. هر مسافری که به مقصد کشورهای خارجی می خواهد برود باید این عوارض را بپردازد. اما یک سری شرطها و شروط ها برای این عوارض وجود دارد. بعضی از افراد تصور می‌کنند که برای سفر های هوایی باید این عوارض را پرداخت نمایند؛ اما این گونه نیست. تمامی افراد برای تمامی سفر ها باید عوارض را پرداخت کنند.

 هیچ تفاوتی بین سفرهای زمینی هوایی و یا دریایی موجود نمی باشد. این قانون برای تمامی این سفرها اعمال می‌شود و باید رعایت گردد. در همین خصوص افراد فکر می کنند که هزینه سفر با توجه به نوع آن متفاوت است. اما باز هم این گونه نیست. هیچ گونه تفاوتی از لحاظ قیمتی وجود ندارد. یعنی عوارض خروج از کشور برای سفر های هوایی زمینی و یا دریایی یکسان است.

 اما یک مورد بر روی قیمت این موضوع تاثیر گذار می باشد. این مورد دفعات خروج شما از ایران می باشد. اگر شما در یک سال دو بار بخواهید از کشور خارج شوید، چیزی در حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد در بار دوم بر قیمت خروج شما افزوده می شود. پس افراد باید به این موضوع توجه داشته باشند و هزینه های خود را پرداخت نمایند. البته هزینه عوارض خروج از کشور برای عتبات عالیات چیزی در حدود ۱۱۰ هزار تومان می باشد. این قیمت با سایر قیمت ها متفاوت است.

 

طبق لایحه دولت عوارض خروج از کشور در سال ۹۹ چه میزان است

همان گونه که عنوان شد پرداخت عوارض خروج از کشور به صورت پلکانی می باشد. لذا در سال ۹۹ نیز به صورت پلکانی بالا خواهد رفت. در لایحه ‌ای که توسط رئیس جمهور به مجلس ارائه شده، یک سری از افزایش قیمت ها مشاهده می شود. لذا افرادی که قصد خروج از کشور را دارند باید به این قیمت ها توجه داشته باشند. افرادی که قصد سفر به عتبات عالیات را دارند باید چیزی در حدود ۱۳۰ هزار تومان پرداخت نمایند.

 این مبلغ برای سفرهای دوم ۱۹۲ و سفر سوم به بالا ۲۶۰ می باشد. لذا آژانس مسافرتی آمادای برای سفرهای گردشگری، خدمات خود را ارائه می دهد. پس به بررسی عوارض خروج از کشور برای سفرهای گردشگری می پردازیم. این مبلغ چیزی در حدود ۲۶۰ هزار ۳۹۰ و ۵۲۰ هزار تومان می باشد. این مبالغ برای سه بار خروج از کشور به صورت متوالی می باشد.

در کل افراد باید برای پرداخت عوارض خروج از کشور اطلاعات لازم را بدانند. لازم به ذکر است که این هزینه ها برای سال ۹۹ تصویب شده و به احتمال ۸۰ درصد در سال ۹۹ اجرا خواهد شد.

پرداخت عوارض خروج از کشور

 

چه کسانی از پرداخت عوارض معاف هستند

در مورد معافیت افراد از پرداخت عوارض خروج از کشور، نکات مختلفی موجود می باشد. سوالاتی که در این مورد به وجود می ‌آید این است که آیا افرادی از پرداخت عوارض خروج معاف هستند یا خیر؟ در این مورد باید گفت که بله بعضی افراد از پرداخت عوارض معاف می باشند. در مورد این افراد اطلاعات زیر موجود می باشد.

 اولین دسته از افراد معاف از پرداخت عوارض، خدمه های وسایل حمل و نقلی می باشند. افرادی که در هواپیما، کشتی و اتوبوس کار می کنند از پرداخت عوارض معاف هستند. دانشجویان نیز جزو دسته ‌های معاف از پرداخت عوارض هستند. کسانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند، می توانند بدون پرداخت هزینه ها این جابجایی را انجام دهند.

 همچنین بیماران برای خروج از کشور نیازی به پرداخت عوارض ندارند. این افراد با داشتن ویزای پزشکی به راحتی می‌ توانند خروج از کشور را ثبت نمایند و هزینه پرداخت نکنند. جانبازان جزو دسته بیماران در این موضوع به حساب می‌ آیند. آنهایی که جانباز هستند و قصد معالجه دارند از پرداخت عوارض معاف هستند.

همچنین ایرانیانی که مقیم کشورهای خارجی می باشند نیز می توانند این هزینه را پرداخت نکنند. در کل ایرانیانی که در کلیه کشورهای خارجی مشغول به کار هستند، نیازی به پرداخت عوارض ندارند. پس می بینیم که یک دسته از افراد هستند که نیازی به پرداخت عوارض ندارند. در این مورد باید گفت که قانون تمامی شرایط و ضوابط را در نظر گرفته و بهترین تصمیمات را برای افراد معاف در نظر گرفته است.

 

نحوه پرداخت عوارض به چه صورت است

سوال بعدی در مورد پرداخت عوارض خروج از کشور می باشد. نحوه پرداخت عوارض خروج از کشور متفاوت می باشد. برای پرداخت و شما می توانید به دو روش اینترنتی و مراجعه به دستگاه ‌های خودپرداز آن را پرداخت نمایید. در تمامی مرزهای خروج از کشور و فرودگاه ها، دستگاه‌ هایی برای پرداخت این عوارض موجود می باشد. این دستگاه ها به مانند عابر بانک هستند و شما می توانید با مراجعه به آن و ارائه اطلاعات خود و کارت بانکی آن را پرداخت نمایید.

اما روش دوم به این صورت می باشد که شما به درگاه اینترنتی عوارض خروج از کشور مراجعه می کنید. در این روش شما با دادن اطلاعات به صورت آنلاین نسبت به پرداخت عوارض اقدام می کنید. توجه داشته باشید که برای ارائه خدمات حتماً رمز دوم پویا را فعال نمایید.

 اگر قصد پرداخت اینترنتی را دارید، حتماً در زمان پرداخت فیش را پرینت نمایید. در زمان مراجعه به مرزهای خروج از کشور، فیش را تحویل دهید.

پس می توان گفت پرداخت عوارض عبور از کشور بسیار آسان می باشد و هیچگونه مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.

عوارض خروج از کشور

 

نکات پایانی در مورد عوارض خروج از کشور

افرادی که قصد خروج از کشور را دارندف باید یک سری از اطلاعات راجع به این موضوع بدانند. توجه داشته باشید که مدارک مورد نیاز برای پرداخت عوارض آنچنان سخت نمی باشد. تنها شما باید یک کارت بانکی عضو شتاب داشته باشید. سوالی در مورد پرداخت عوارض خروج از کشور پیش می‌ آید این است که کودکان هم باید این هزینه را بپردازند؟ در این مورد باید گفت که بله، کودکان نیز باید همان هزینه را پرداخت نمایند.

در این مورد عنوان می ‌شود که کشورهای خارجی از این قانون استفاده می‌ کنند؟ در مورد این سوال نیز باید گفت بله؛ کشورهایی مانند چین استرالیا و کامبوج به همراه اتریش همچین قانونی دارند. البته در کشوری مانند چین این عوارض تنها از افرادی که بلیط هواپیما خریداری می کنند، گرفته می شود. اما تنها در ایران است که پرداخت عوارض برای تمامی سفر ها می باشد‌. چیزی که مشخص است این است که از این عوارض فعلاً از مسافران گرفته می شود.

 

جهت پرداخت عوارض خروج از کشور کلیک کنید.

نویسنده : مدیر کل سایت
نظرات کاربران

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است