راهنمای مترو استانبول و ایستگاه های مهم

راهنمای مترو استانبول و بررسی ایستگاه های مهم آن

 

سیستم مترو استانبول به سرعت در حال رشد است و به شما در طول بازدید از مکان ها و رسیدن به مقاصد مختلف آن بسیار کمک خواهد کرد.
در این جا لیستی از خطوط اساسی مترو استانبول وجود دارد که ایستگاه های مهم آن به جهت بازدید از مکان های مختلف و یا برطرف کردن نیازهای توریست ها در آن گزارش شده است. استانبول دارای خطوط مختلف مترو می باشد که با توجه به نقطه ی آغاز و پایان خطوط، ایستگاه ها تعویض و ایستگاه های اساسی در آن ها موجود می باشد و می توان گفت توقف در آن ها نسبت به سایر خطوط بیشتر است.

 

نقشه مترو استانبول

خط متروی M1 ( ایستگاه شروع: فرودگاه بین المللی آتاتورک، ایستگاه پایان: Yenikap)

ممکن است شما در طول مدتی که در استانبول هستین از این خط دوبار عبور کرده باشید. یعنی یک بار هنگام ورود به شهر استانبول و یک بار برای خارج شدن و بازگشت از استانبول.
این خط مترو از ایستگاه تعویض (Zeytinburnu) و ایستگاه بزرگ اتوبوس در استانبول عبور می کند و ایستگاه نهایی آن یعنی Yenicapi قطب اتصال جهت رفتن به مرکز شهر استانبول می باشد.
از بین ۱۸ ایستگاهی که در این خط مترو وجود دارد توصیه می کنم این ایستگاه های مهم را به خاطر بسپارید.

ایستگاه فرودگاه بین المللی آتاتورک (Ataturk havalimani):

این ایستگاه در خط M1 مترو استانبول از ایستگاه های مهم می باشد که با توقف در آن می توانید به فرودگاه آتاتورک استانبول دسترسی پیدا کنید.

ایستگاه Zeytinburnu :

با توقف در این ایستگاه می توانید به خط T1 تراموا در شهر استانبول دسترسی پیدا کنید. اگر مقصد شما رفتن به سلطان احمد، Sirkeci، Eminunu، Karakoy و Tophone است می توانید در ایستگاه Zeytinburnu توقف کنید و از تراموا در خط T1 استفاده کنید.

ایستگاه Otogar:

این ایستگاه دسترسی به ایستگاه بزرگ اتوبوس استانبول را فراهم کرده است. شما می توانید با استفاده از این ایستگاه به مقاصد مختلف در داخل و خارج استانبول با استفاده از اتوبوس نقل مکان کنید.

ایستگاه ینیکاپ ( Yenikap):

با توقف در این ایستگاه شما بازدیدکنندگان، این امکان را دارید که به خط M2 متروی استانبول متصل شوید. با توقف در این ایستگاه و تعویض خط می توانید به مقاصد خود یعنی Taksim، Galata، Cilangir، Nisantasi، Sisil، یا Mecediyekoy دسترسی پیدا کنید.
در خط M1 اولین قطار صبح ها ساعت ۶ آغاز به کار می کند و آخرین قطار نیز ساعت ۱۲ متوقف شده و خطوط مترو تعطیل می شوند. به یاد داشته باشید اگر قصد دارید در استانبول با مترو نقل مکان کنید بین این ساعات از آن استفاده کنید.
خط بعدی مترو در شهر استانبول خط M2 می باشد که این خط اولین خط احداث شده ی مترو در این شهر می باشد که از ایستگاه Yenikapi آغاز شده و نقطه ی پایان آن ایستگاه Haciosman می باشد.

 

خط متروی M2

خط M2 شامل ۱۶ ایستگاه می باشد که طول آن ۲۴ کیلومتر بوده همانند خط M1 دارای ایستگاه های مهم و پر توقف می باشد.مهم ترین ایستگاه های آن عبارتند از:

ایستگاه ینیکاپ ( Yenikap):

این ایستگاه به خط M1 مترو متصل شده و شما با توقف در این ایستگاه و تعویض خط می توانید به فرودگاه بین المللی آتاتورک دسترسی پیدا کنید.

ایستگاه Halic:

اگر در این ایستگاه توقف کنید می توانید با کمی پیاده روی به مکان هایی چون بازار ادویه مصری و بازار بزرگ (Grand bazar) دسترسی پیدا کنید.

ایستگاه Teller:

در ایستگاه Teller می توانید به خط T1 تراموا در استانبول دسترسی پیدا کنید و از آن جا به سایر مقاصد مورد نظر خود نقل مکان کنید.

ایستگاه Sishane:

با توقف در ایستگاه Sishane این امکان وجود دارد که به بخش های مختلف استانبول همچون گالاتا (Galata)، خیابان استقلال دسترسی داشته باشید و یا اینکه به ایستگاه T2 تراموا تغییر مسیر بدهید و به سایر مقاصد خود با استفاده از آن بزسید.

ایستگاه Taksim:

بعد از اینکه در ایستگاه Taksim متوقف شدید می توانید به مقاصد پر تردد همچون میدان تکسیم (Taksim) ، ابتدای خیابان استقلال، Galata، Cihangir، دسترسی پیدا کنید یا از طریق Funicular F1 به مقصد Kabatas ویا از طریق تراموا T1 به مقصد Eminunu و Sultanahmet بروید.

ایستگاه osmanbey:

اگردر این ایستگاه متوقف شوید می توانید در پیاده روی کوچک Nisantasi قدم بزنید و از مراکز خرید شیک و پر طرفدار و کافه ها و رستوران های آن بهره مند شوید.

ایستگاه Gayerttepeo:

اگر در این ایستگاه توقف کنید می توانید از مرکز خریدهیجان انگیز Zorlu دیدن کنید و خرید کنید.

ایستگاه Levent:

در ایستگاه Levent می توانید توقف کنید و به مراکز خرید پرترددی چون Metrocity و Kanyon دسترسی پیدا کنید، این دو مرکز خرید جز مراکز خرید پرطرفدار می باشد که این ایستگاه را پر توقف کرده است همچنین از طریق ایستگاه Levent می توانید به خط متروی M6 نیز دسترسی پیدا کنید.

ایستگاه Ituayazaga:

این ایستگاه نیز به مرکز خرید پر تردد Istine Park بسیار نزدیک است و می توانید با استفاده از این ایستگاه در خط M2 به این مرکز خرید دسترسی پیدا کنید.

خط متروی M6

این خط مترو در شهر استانبول بسیار کوتاه است و بیشتر دانشجویان محلی شهر استانبول از این خط استفاده می کنند، اما می توان گفت توریست ها و افرادی که تمایل دارند از از مرکز خرید Akmerkez دیدن کنند نیز می توانند از این خط استفاده کنند.
ایستگاه های این خط عبارتند از:

ایستگاه Levent:

با استفاده از ایستگاه Levent می توان به خط M2 متروی استانبول دسترسی پیدا کرد و تغییر مسیر داد.

ایستگاه Etiler:

با توقف در این ایستگاه می توانید به مرکز خرید Akmerkez در استانبول دسترسی پیدا کنید.

ایستگاه Bogazici (دانشگاه بوکازیگی):

در این ایستگاه می توانید به دانشگاه Bugazici دسترسی پیدا کنید اگر چه توقف در این ایستگاه معمولا توسط بومی های خود استانبول انجام می گیرد.

دسترسی به فرودگاه جدید استانبول با مترو

فرودگاه جدید استانبول از ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ شروع به کار کرد. در ابتدا پروازها فقط به چند شهر (آنکارا ، آنتالیا ، ازمیر و غیره) انجام می شد. با این حال ، فرودگاه آتاتورک در ۷ آوریل ۲۰۱۹ برای همه پروازهای مسافری بسته شده است و بیشتر پروازهای مسافری از استانبول به سایر کشورها در حال حاضر از فرودگاه جدید استانبول انجام می شود.
از آنجا که فرودگاه آتاتورک نزدیک به مرکز شهر بود ، با مترو به راحتی می توانستیم به آن دسترسی پیدا کنیم.
حال برای رفتن به فرودگاه جدید استانبول که پروازهای مسافری از آنجا انجام می شود می توان در ایستگاه Gayrettepe در خط M2 مترو تغییر مسیر داده و وارد خط M11 شوید ، پس از طی مسیر کوتاه با مترو می توانید به فرودگاه جدید استانبول برسید.

نویسنده : مدیر کل سایت
نظرات کاربران

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است