راهنمای فرودگاه امام خمینی

راهنمای فرودگاه امام خمینی

 

امروزه اکثر پروازهای ورودی و خروجی به کشور، در فرودگاه امام خمینی صورت می‌ گیرد. این فرودگاه بین المللی ترین فرودگاه ایران می باشد. معمولاً پروازهای داخلی و اکثر پروازهای خارجی از تمامی کشورهای مختلف در این فرودگاه به زمین می نشینند. فرودگاه امام خمینی چند سال است که به خدمات رسانی مشغول است. این فرودگاه در ۳۰ کیلومتری شهر تهران واقع شده است. چیزی در حدود ۴۰ شرکت هواپیمایی در این فرودگاه فعالیت دارند. معمولاً در طول هفته ۳۰۰ پرواز در این فرودگاه صورت می ‌گیرد.

 افرادی که قصد دارند نسبت به سفرهای خارجی اقدام نمایند از این فرودگاه استفاده می ‌کنند. لذا پروازهای داخلی نیز در این فرودگاه صورت می‌ پذیرد. نکات متفاوتی در مورد این فرودگاه وجود دارد. ما امروز دوست داریم تا شما را با فرودگاه امام خمینی آشنا نماییم.

 در ادامه اطلاعاتی در مورد چگونگی دسترسی شرکت‌ های هواپیمایی فعال، امکانات موجود، هزینه هایی که در این فرودگاه موجود است را مورد بررسی قرار خواهیم داد. چنانچه نیاز به اطلاعاتی در مورد فرودگاه امام خمینی با ما تا پایان همراه باشید.

اطلاعات کلی در مورد فرودگاه امام خمینی

شاید این سوال برای بسیاری از افراد پیش آید که فرودگاه امام خمینی چه تاریخچه ای دارد؟ در مورد تاریخچه فرودگاه امام خمینی باید گفت که ساخت این فرودگاه در سال ۱۳۴۶ کلید خورد. این فرودگاه وسعتی ۱۴ هزار هکتاری دارد. فرودگاه امام خمینی در سال ۱۳۸۳ به بهره ‌برداری رسید.

 این فرودگاه دارای بالاترین تعداد پرواز در ایران می باشد. اگر بخواهیم مقایسه ای بین این فرودگاه و فرودگاه مهرآباد داشته باشیم باید گفت که فرودگاه امام خمینی اغلب پروازهای خارجی را صورت می دهد. این فرودگاه یک ترمینال فعال داشته که در سال چیزی در حدود ۸ میلیون مسافر را در خود می پذیرد. فرودگاه امام خمینی هم اکنون در حال تجهیز و گسترش می باشد.

 این فرودگاه یکی از زیباترین فرودگاه های ایران نیز محسوب می شود. فرودگاه امام خمینی در نزدیکی های شهر تهران واقع شده است. همان طور که می دانید این فرودگاه ۳۰ کیلومتر مانده به شهر تهران می باشد. بسیاری از افراد برای سفرهای خارجی خود از اقصا نقاط کشور به تهران سفر می کنند. فرودگاه امام خمینی سعی کرده مجربترین کادر خدماتی را در خود جای دهد.

 این فرودگاه آن چنان بزرگ می باشد که شما می توانید تمامی خدمات را در آن دریافت نمایید. فرودگاه بین المللی امام خمینی بزرگترین فرودگاه ایران به حساب می‌ آید.

فرودگاه امام خمینی

چگونگی دسترسی به فرودگاه امام خمینی

افرادی که قصد پرواز در فرودگاه امام خمینی را دارند، به دنبال راه های دسترسی به این فرودگاه می باشند. توجه داشته باشید که از سراسر کشور برای پرواز به مقصد های خارجی به فرودگاه امام خمینی می آیند. افرادی که از شمال کشور می آیند باید تهران را پشت سر گذاشته و به سمت قم حرکت کنند. افرادی که از جنوب یا غرب کشور می ‌آیند، می ‌توانند از اتوبان قم استفاده نمایند.

همچنین هموطنان واقع در شرق کشور، می‌ توانند خود را به قم رسانده و در این اتوبان حرکت نمایند. اما سوال بعدی که پیش می‌ آید این است که خدمات دسترسی در فرودگاه به چه صورت می باشد. در این مورد می توان گفت که چهار راه دسترسی به فرودگاه امام خمینی موجود است.

 اولین راه ابتدایی خودروی شخصی می باشد. شما می توانید از خودروی شخصی استفاده کرده و از طریق آزاد راه تهران قم به فرودگاه امام خمینی برسید. تاکسی دومین راه ارتباطی می باشد. معمولاً تاکسی ها در خود فرودگاه نیز مستقر هستند. افرادی که از پرواز پیاده می شوند، می توانند با تاکسی ها به مقاصد مختلف در شهر تهران بروند.

مترو نیز برای فرودگاه امام خمینی موجود است. خط شماره ۸ مترو افراد را به سمت فرودگاه امام خمینی متصل می نماید. همچنین اتوبوس هایی برای فرودگاه امام خمینی در نظر گرفته شده است. این اتوبوس ها مقابل ترمینال ۴ مهرآباد مستقر می ‌باشند.

پس راه های ارتباطی به فرودگاه بسیار آسان می باشد. لذا از این جهت هیچ گونه مشکلی وجود ندارد و شما به راحتی می توانید با آن مراجعه نمایید.

دسترسی فرودگاه امام خمینی

شرکت های هواپیمانی فعال در این فرودگاه

تقریبا اغلب شرکت های هواپیمایی در فرودگاه امام خمینی فعال می باشند. اشاره به این نکته الزامی است که ۴۰ شرکت هواپیمایی معتبر در فرودگاه امام خمینی مستقر هستند. ایرلاین های معتبر خارجی نیز همه با این فرودگاه همکاری دارند. از ایرلاین های معتبر خارجی، می ‌توان به ایر فرانس، لوفت هانزا، قطر ایرویز، ترکیش ایرلاینز و… اشاره کرد.

همچنین ایرلاین‌های داخلی تماماً در فرودگاه امام خمینی موجود می باشند. از ایرلاین ها می توان به هواپیمایی زاگرس، ماهان ایر، ایران ای،ر کاسپین، کیش ایر و… اشاره کرد. شما برای استفاده از خدمات تمامی ایرلاین ها هیچ گونه محدودیتی نخواهید داشت.

 تنها کافی است که بلیط خود را تهیه کرده و به فرودگاه امام خمینی مراجعه نمایید. این فرودگاه دارای امنیت بالایی می باشد. معمولاً کمترین میزان تاخیر در فرودگاه امام خمینی صورت می پذیرد. ایرلاین های مختلف برای سوخت گیری و یا انجام خدمات ترانسفر فرودگاهی به این فرودگاه می ‌آیند.

 فرودگاه امام خمینی معتبر ترین فرودگاه در بین ایرلاین های خارجی می باشد. معمولاً در هفته از ۷۰۰ پرواز گفته شده، در حدود ۵۰۰ پرواز خارجی می باشد.

ایرلاین های فرودگاه امام خمینی

 

امکات موجود در فرودگاه امام خمینی

فرودگاه امام خمینی یکی از با امکانات ترین فرودگاه های حال حاضر ایران می باشد. زمانی که شما به فرودگاه مراجعه می‌کنید خدمات متنوعی را در آن خواهید دید. توجه داشته باشید که به عنوان اولین نکته دسترسی به اینترنت در این فرودگاه کاملاً رایگان می ‌باشد. همچنین خدمات تشریفات سی آی پی در این فرودگاه موجود است.

 اگر مجبور باشید تا چند ساعت در این فرودگاه بمانید، می توانید از این سالن استفاده نمایید. از مزیت هایی که سالن تشریفات سی آی پی دارد، می ‌توان به اینترنت رایگان، نوشیدنی های رایگان، وجود فروشگاه های لوکس و خدمات متنوع دیگر اشاره کرد.

 اما به جز سالن cip سالن ‌های استراحتی در فرودگاه موجود می باشند. در این سالن ها انواع وعده های غذایی گرم و سرد به افراد ارائه می شود. شما در فرودگاه به راحتی می توانید به خرید بپردازید. گفتنی است در محوطه فرودگاه فروشگاه های متنوعی موجود می باشد. کافی نت نیز در این فرودگاه موجود است و شما می توانید خدمات کامپیوتری دریافت نمایید.

 خورد و خوراک در غرفه‌های مختلف این فرودگاه موجود است. لذا شما هیچ گونه مشکلی برای خرید انواع خوراکی مانند کیک، ساندویچ و قهوه نخواهید داشت. مسافران برای تبدیل پول خود می توانند به صرافی های موجود در این فرودگاه مراجعه نمایند. از دیگر خدمات فرودگاه امام خمینی باید به هتل فرودگاه اشاره کرد.

در این فرودگاه هتل موجود است که خدمات متنوعی را به افراد ارائه می دهد. هتل ایبیس هتل موجود در فرودگاه می باشد. خدمات موجود در فرودگاه بسیار قابل قبول و با کیفیت هستند. در کل خدماتی مانند اورژانس، بانک، دفتری برای اشیای گمشده، انباردان و… در فرودگاه امام خمینی موجود است.

امکانات فرودگاه امام خمینی

 

هزینه هایی که در این فرودگاه باید صورت داد

شما در فرودگاه باید یک سری از هزینه ‌ها را ارائه دهید. توجه داشته باشید که برای حمل و نقل به مقصد مورد نظرتان باید انواع تاکسی ها و مترو ها را در نظر بگیرید. تاکسی های فرودگاه معمولاً قیمت بالایی را دارند. لذا از هزینه‌ هایی که شما باید انجام دهید، می توان به هزینه عوارض گمرکی اشاره کرد. مقررات گمرکی هزینه های خاص خود را دارند. شما برای خروج از کشور باید در فرودگاه عوارض خروج را پرداخت نمایید.

لذا افرادی که قصد دارند از خدمات فرودگاهی استفاده نمایند باید هزینه ‌های آن را بپردازند. به طور مثال هزینه هتل در فرودگاه جداگانه می باشد. استفاده از رستوران ها و کافی شاپ ها هزینه خاص خود را دارند. یک سری از خدمات موجود در فرودگاه به صورت رایگان ارائه می شوند. بعضی از آن ها به صورت پولی می باشند.

در کل می ‌توان گفت که هزینه‌ های مربوط به فرودگاه امام خمینی آن چنان بالا نمی باشند. بعضی از آن ها هیچ گونه ربطی به خود فرودگاه ندارد. به طور مثال عوارض خروج از کشور یک هزینه مصوب در کل کشور می باشد.

ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی

 

بحث پایانی و نکات کلی در مورد فرودگاه امام خمینی

 فرودگاه امام خمینی دارای چندین ساختمان مختلف می باشد. برج مراقبت در این فرودگاه ۵۶ متر ارتفاع دارد. ۴۷ واحد مسکونی در داخل این فرودگاه موجود است. این ۴۷ واحد برای اسکان پرسنل مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین ساختمان های مختلفی مانند ساختمان آتش نشانی، تصفیه خانه ها مخابرات، انواع پمپ های سوخت و غیره در این فرودگاه موجود است.

مسافران آژانس مسافرتی آمادای چنانچه قصد استفاده از این فرودگاه را دارید، باید به یک سری از اطلاعات کلی توجه داشته باشید. باید سعی کنید از سالن اول به سمت گیت های پاسپورت بروید. پس از چک شدن پاسپورت ها به سمت بررسی وسایل و کیف هایتان بروید. سپس بلیط خود را ارائه داده و چمدان را تحویل بگیرید. پس از این مراحل کارت پرواز برای شما صادر می شود. در مرحله آخر باید در سالن ترانزیت منتظر بمانید.

نویسنده : مدیر کل سایت
نظرات کاربران

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است