بررسی تاریخچه استانبول و مردمان آن

بررسی تاریخچه استانبول و مردمان آن

 

کشور ترکیه به عنوان یکی از کشورهای بسیار پرقدمت آسیایی و اروپایی محسوب می ‌شود که دارای تاریخچه بسیار طولانی است که نیمی از این تاریخچه در استانبول به عنوان پایتخت کشور ترکیه می باشد. این تاریخچه همواره نظر بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. تاریخچه استانبول بسیار زیاد می باشد که اگر بخواهیم به بخش‌های مختلفی از آن بپردازیم، باید به اصل تاریخچه، زبان و مذهب مردم، فرهنگ و آداب استانبولی، عزاداری‌ های مردم استانبول، جاذبه‌ های تاریخی و چگونگی استفاده  بازدید از این تاریخچه ها و نکات کلی که در مورد آن وجود دارد پرداخته و به صورت کلی آن را مورد بررسی قرار دهیم.

 چنانچه شما نیز به عنوان یکی از افرادی می باشید که قصد کنکاش در تاریخچه استانبول را دارید، خوب است که تا پایان متن با ما همراه باشید تا نکاتی که در مورد آن وجود دارد را به خوبی مورد بررسی قرار داده و نکات مهم آن را زیرو رو نماییم. ما در ادامه متن تاریخچه استانبول و نکاتی که در مورد آن وجود دارد را به خوبی بررسی کرده و این نکات را برای شما عنوان خواهیم کرد.

تاریخچه استانبول

اگر بخواهیم در مورد شهر استانبول و تاریخچه ی آن صحبت کنیم باید گفت که این شهر به عنوان یکی از شهرهای پر جمعیت ترکیه محسوب می ‌شود که نیمی از آن در اروپا و نیم دیگر آن در آسیا واقع شده است. با توجه به اینکه این شهر دارای قدمت بسیار زیادی می باشد همواره گردشگران مختلفی برای بازدید از جاذبه‌ های گردشگری تاریخی و زیبای این شهر تور استانبول را انتخاب کرده و به آن سفر می‌ کنند. شهر استانبول دارای قدمتی ۲۵۰۰ ساله می باشد که در کتب تاریخی همواره نام آن آورده شده است.

جاذبه های تاریخی در این شهر می باشند که مسافران تور استانبول می ‌توانند آن ها را مورد بررسی قرار دهند. استانبول در ۴ دوره باستان، جمهوری روم، بیزانس و جمهوری ترکیه بوده است. اگر بخواهیم در مورد نام استانبول کنکاش کنیم، باید گفت که در یونانی این نام به معنای مرکز شهر و یا به سمت شهر ترجمه می شود. استانبول از سال ۱۹۲۳ پایتخت کشور ترکیه شده است؛ اما هم اکنون پایتخت کشور ترکیه آنکارا می باشد. در کل می‌ توان گفت که این شهر دارای قدمت بسیار زیادی است و اگر بخواهیم در مورد قدمت آن صحبت کنیم باید ۲۵۰۰ سال گذشته را به خوبی جز به جز مورد بررسی قرار دهیم.

 

تاریخچه استانبول

زبان و مذهب مردم در تاریخچه استانبول

دومین چیزی که در تاریخچه استانبول همواره وجود داشته است، زبان و مذهب مردم استانبول بوده است. زبان در ترکیه ترکی می ‌باشد و استانبول هم از این قاعده مستثنا نیست. مردم این شهر همگان به زبان ترکی استانبولی صحبت می‌کنند و برای ارتباط با آن ها یا باید ترکی را بلد بود یا باید کمی انگلیسی دانست تا بتوان با اندک زبان انگلیسی آن ها، ارتباط برقرار کرد.

 مذهب مردم استانبول به مانند تمامی مردم کشور ترکیه می باشد؛ اغلب مردم در شهر استانبول مسلمان می باشند. مقداری از کردهای ترکیه در شهر استانبول می باشند که آنها به شافعی ها معروف هستند. مردم ترکیه اغلب مسلمان هستند و مسیحیت و یهودیت اقلیت مردم این کشور را تحت شعاع قرار داده است. لذا همواره در تاریخ این شهر، مردم استانبول این دین را داشتند و اغلب سنی مذهب هستند. دین اسلام در سال ۱۹۲۴ به عنوان دین رسمی کشور محسوب شد و استانبولی ها نیز از این طیف تبعیت کردند. پس اگر در تاریخچه مردم استانبول جستجو نماییم اغلب آنها به زبان ترکی مقادیری به زبان کردی و تقریبا تمامی آن ها مسلمان می باشند.

زبان مذهب استانبول

 

فرهنگ و آداب استانبولی

افرادی که به تاریخچه استانبول علاقه ‌مند هستند همواره دوست دارند تا با فرهنگ و آداب استانبولی آشنا شوند. در مورد این فرهنگ و آداب باید گفت که اغلب مردم استانبول ترکیه به علت همجوار بودن این کشور با کشورهای اروپایی به سمت آن ها گرویده شده است. البته با توجه به داشتن قدمت بسیار زیاد تاریخی این شهر، دارای مردمانی خونگرم و مهمان نواز بوده که خاطرات خوبی در کنار آن ها برایتان رقم خواهد خورد. جالب است که بدانید این مردم بسیار اهل تارف می باشند و دوستان و آشنایان خود را در خانه ‌های خود نگه داشته و مهمان را عزیز می شمارند. اگر شما به منزل آنها بروید و زود خانه آن ها را ترک کنید، در واقع یک بی احترامی به آن ها کرده اید.

گفتنی است از جمله آداب و عقایدی که آن ها دارند این است که در مراسم عروسی نوشته شدن اسم دوستان عروس درون کفش عمومی می باشد. آن ها بر این عقیده می‌ باشند که پس از پایان مراسم عروسی اگر نام یکی از دوستان او را از درون کفش بیرون آورند، اسم آن دوست عروس به عنوان فردی است که زمان ازدواج آن فرا رسیده است. لازم به ذکر است که آداب و رسوم این مردم بسیار پیچیده می‌باشد که برای شناخت کلی از این آداب و رسوم باید ساعت‌ ها بحث و بررسی انجام داد.

فرهنگ و آداب استانبول

 

عزاداری های مردم استانبول

یکی دیگر از چیزهایی که در مورد فرهنگ و تاریخچه مردم استانبول باید مورد بررسی قرار بگیرد، عزاداری مردمان این منطقه می باشد. در مورد عزاداری مردمان استانبول باید گفت که این مردم با توجه به اینکه مسلمان می باشند، دارای یک سری از مراسم ‌های عزاداری هستند. اما با توجه به این که مردمان این کشور سنی مذهب هستند، کمتر نسبت به شیعه ها مراسم عزاداری دارند.

 گفتنی است در زمانی که یکی از اعضای خانواده شان را از دست می دهند به مانند ایرانی ها حلوا را برای پذیرایی مجالس عزا استفاده می نمایند. مردم این کشور به مانند ایرانیان در زمان حاضر شدن در مراسم عزاداری از لباس های سیاه استفاده می کنند. لازم به ذکر است که مراسم عزاداری محرم در شهر استانبول در بعضی از مناطق شیعه نشین آن مورد توجه قرار می‌گیرد و هیچ گونه مشکلی از این بابت وجود نخواهد داشت.

 مراسمات عزاداری هم به صورت ساده و بدون زرق و برق انجام می شود. این سادگی چه در مراسم عزاداری نمادین و چه در مراسم عزاداری برای نزدیکان وجود دارد.

عزاداری استانبول

 

جاذبه های تاریخی مردم استانبول

یکی از مهم ترین چیزهایی که همواره نظر بسیاری از افراد را به خود جذب کرده است، جاذبه های تاریخی استانبول می باشد. استانبول با توجه به قدمت بسیار زیادی که دارد، جاذبه های گردشگری تاریخی بسیاری زیادی را در خود جای داده است. از این جاذبه های گردشگری باید به ایاصوفیه اشاره کرد. این مکان تاریخی دارای زیبایی های بسیار زیادی می باشد. ایا صوفیه همواره به عنوان یک مکان پرستش خدا مورد توجه قرار گرفته است.

قصر توپکاپی از دیگر جاذبه ‌های تاریخی استانبول می ‌باشد. از دیگر جاذبه ‌های تاریخی که می توان در سفر به استانبول آن ها را مورد بررسی قرار داد، مسجد آبی، بازار سرپوشیده قدیمی، آب انبار باسیلیکا، برج بسیار بلند گالاتا، موزه باستان شناسی استانبول و… می باشد. شما می توانید با استفاده از خدمات آژانس مسافرتی آمادای و انتخاب تور استانبول از این جاذبه های تاریخی و گردشگری نهایت لذت و استفاده را ببرید. تمامی این جاذبه های گردشگری تاریخی نمایانگر تاریخ بسیار کهن استانبول و تاریخچه آن می‌ باشد.

 

چگونه از این فرهنگ و تاریخچه استانبول دیدن نماییم

بسیاری از افراد در مورد این که چگونه از فرهنگ و تاریخچه استانبول دیدن نمایند، سوال می پرسند؟ در این مورد باید گفت که تاریخچه استانبول در بناهای تاریخی و کتب مختلف ترکی وجود دارد. چنانچه شما دوست دارید تاریخچه و فرهنگ استانبول را از نزدیک ببینید، سعی کنید با سفر به این شهر از نزدیک با چشم خود تاریخ و زیبایی های این شهر را مورد بررسی قرار دهید. لذا شما می توانید با انتخاب تورهای مختلف گردشگری سفر به استانبول را مورد بررسی قرار داده و بهترین واکاوی را در تاریخچه استانبول انجام دهید.

 آژانس مسافرتی آمادای علاوه بر ارائه تور استانبول، می تواند با ارائه تور لیدرهایی که دارد شما را به جاذبه های مختلف گردشگری هدایت نماید. پس سعی کنید تا تور استانبول را جزو برنامه ‌های کاری خود قرار دهید و علاوه بر لذت بردن از سفر تاریخچه این شهر را مورد بررسی قرار دهید.

 

بحث پایانی در مورد تاریخچه استانبول

اگر یک نگاه عمیق به تاریخچه استانبول بیندازیم، متوجه می‌ شویم که استانبول در دوره ‌های مختلف تاریخی وجود داشته است. امپراتوری عثمانی، امپراطوری روم شرقی، جمهوری ترکیه، همه و همه نشان از تاریخچه پر قدمت استانبول می باشد. از ۶ هزار و ۷۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، مردمان در این شهر وجود داشته اند و زندگی خود را انجام می داده اند. هم اکنون در کنار شهرهایی از ایران تمدن بشریت را به همگان نشان می دهند. توجه داشته باشید که برای فهم و درک بالا از تاریخچه استانبول تنها خواندن کتاب های تاریخی و بازدید از کتب مختلف، کافی نمی باشد و بهتر است که از نزدیک با تاریخ و مردمان این کشور ارتباط برقرار کنید.

تاریخچه استانبول

 

نویسنده : مدیر کل سایت
نظرات کاربران

هنوز دیدگاهی ثبت نشده است