کشور های بدون نیاز به ویزا

17 آذر 1397


 

ایرانیان زیادی به دنبال این هستند که ببینند با پاسپورتشان به کجاها می توانند بدون ویزا سفر کنند. این یک رسم است که در بین کشورهای زیادی یک قرارداد بسته می شود که به واسطه آن به گردشگران دو کشور اجازه داده می شود بدون ویزا به آنجا سفر کنند.

بر اساس آخرین لیستی که در سال 2018 ارائه شده پاسپورت ایران در میان 198 کشور در جایگاه 191 (رتبه 87) جهان قرار دارد و شهروندان ایرانی می توانند با پاسپورت ایرانی خود بدون نیاز به ویزا به 42 کشور سفر کنند. از این تعداد، ویزای 12 کشور برای ایرانیان به صورت رایگان صادر شده و ویزای سایر 30 کشور در هنگام ورود به فرودگاه کشور مربوطه صادر خواهد شد.

 

فرق ویزا و پاسپورت؟

در ابتدا توضیحی درباره ویزا و پاسپورت می دهیم تا تفاوت بین این دو را متوجه شوید. ویزا و پاسپورت دو سند جدا از هم هستند که با یکدیگر در ارتباط هستند.

- پاسپورت سندی است که به واسطه آن هویت و تابعیت شما تایید می شود. پاسپورت در کشوری که شما در آن متولد شده اید صادر می شود.

- ویزا یا روادید به اجازه ای که برای داخل شدن به خاک دیگر کشورها داده می شود، میگویند. ویزا را به صورت برچسب یا مهر روی کاغذ های مربوطه در پاسپورت میچسبانند.شما به وسیله ویزا اجازه حضور در کشور مورد نظر را پیدا می کنید. ویزاهای مسافرتی موقت هستند و طول مدت آنها به کشور مقصد و دلیل سفر شما بستگی دارد.

ویزا در مرز یا فرودگاه

منظور از صدور ویزا در مرز این است که با پرداخت مبلغی در مرز یا فرودگاه کشور مقصد به شما ویزا می‌دهند و امکان رد کردن (Reject) ویزای شما وجود ندارد.

- نکته‌: همیشه باید قبل از سفر به کشورهایی که در فرودگاه یا مرزشان ویزا صادر میکنند به این نکته توجه داشته باشید که پروازهای اتصالی  (Connecting Flight) به کجا هستند.زیرا خیلی از این کشورها پرواز مستقیم از ایران ندارند و در نتیجه ممکن است برای رسیدن به آن کشورها در کشورهای اتصالی نیاز به ویزا داشته باشید.

معروف‌ترین مقصد های گردشگری بدون ویزا یا ویزای صادرشده در مرز یا فرودگاه برای ایرانی‌ها ترکیه، مالزی، مالدیو، ارمنستان و گرجستان هستند.در ادامه با آمادای همراه باشید تا به معرفی کامل این کشور ها بپردازیم:

 

کشور های بدون نیاز به ویزا
                                               کشورهای بدون نیاز به ویزا در قاره آسیا:

مالزی: 90 روز

کشورهای بدون نیاز به ویزا درمرز قاره آسیا و اروپا (اوراسیا)

ترکیه: 90 روز

ارمنستان: 90روز

گرجستان

کشورهای بدون نیاز به ویزا در قاره آمریکا

اکوادور: 90 روز

هایتی: 90 روز

دومینیکا: 21 روز

ونزوئلا: 15 روز

 

کشورهای صادرکننده ویزا در مرز برای ایرانیان

کشورهای صادرکننده ویزا در مرز در قاره آسیا :

نپال:‌ 90روز

کامبوج: 90روز/evisa

تیمور شرقی: 30روز

لبنان:‌30روز

مالدیو: 30روز

ماکائو:30روز

قطر:30روز/ evisa

عمان: 30روز/evisa

سریلانکا: 30روز/ete

هند: evisa

کشورهای صادرکننده ویزا در مرز قاره آسیا و اروپا(اوراسیا) :

آذربایجان:90روز/evisa

کشورهای صادرکننده ویزا در مرز در قاره آمریکا :

بولیوی: 90 روز/evisa

کشورهای صادرکننده ویزا در مرز در قاره اقیانوسیه :

ساموآ:‌60روز

تووالو: 30روز

پالائو: 30روز

میکرونزی: 30روز

کشورهای صادرکننده ویزا در مرز در قاره آفریقا :

ماداگاسکار: 90روز

زیمبابوه:90روز

گینه بیسائو:‌90روز/evisa

کنیا: 90روز/evisa

مجمع الجزایر قمر: 45روز

سیشل:‌30روز

سومالی:30روز

رواندا: 30روز

لسوتو: 14روز/evisa

توگو: 7روز

جیبوتی: evisa

اوگاندا: evisa  

اتیوپی: evisa

گابن: evisa

موریتانی

کیپ‌ورد

 

آژانس مسافرتی آمادای با سال ها تجربه در زمینه اخذ ویزای شنگن، ویزای کانادا و رزرو تورهای مسافرتی ارزان آماده ی خدمت گذاری به شما عزیزان میباشد. شما میتوانید جهت اخذ ویزای توریستی و یا رزرو تور و خرید بلیط ارزان قیمت هواپیما با مشاورین ما تماس بگیرید.